Czy marihuana uzależnia?

Używanie Cannabis u wielu na początku to aktywność społeczna, potem sposób na relax i radzenie sobie z problemami. Dla tych, którzy zaczynają korzystać z produktów bogatych w THC żeby uniknąć zmierzenia się z problemami marihuana zaczyna być w centrum ich uwagi i staje się ważniejsze niż poszukiwanie realizacji w pracy czy w życiu prywatnym.

 

Nadużywanie cannabis zazwyczaj w literaturze nauki opisywanie jest przy użyciu dyplomatycznych i raczej ostrożnych określeń „psychicznie ale nie fizycznie uzależniająca” albo „formułująca nawyki”. Dr Weiner przytacza, że 1 na 10 dorosłych użytkowników marihuany ją nadużywa. W porównaniu z alkoholem nie mamy jeszcze na tyle badań żeby zrozumieć w pełni nadużywanie trawki, nowe badania są niezbędne chociażby zwracając uwagę na fakt, że marihuana dzisiaj ma dużo więcej THC.

 

Kiedy możemy powiedzieć, że dochodzi do uzależnienia? Najprościej mówiąc wtedy kiedy mamy problem z zaprzestaniem używania danej substancji.

 

Kiedy mówimy o uzależnieniach musimy rozdzielić uzależnienie na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej. Fizyczne uzależnienie charakteryzuje się 3 czynnikami:

 

  1. Uzależniona osoba nie jest w stanie funkcjonować bez spożycia określonej substancji, ma uczucie że nie może bez niej żyć. Organizm osoby uzależnionej potrzebuje danej substancji do normalnego funkcjonowania, reaguje na brak substancji

 

  1. Tolerancja – uzależniona osoba potrzebuje więcej substancji niż zwykle do osiągnięcia podobnego stanu, który kiedyś zapewniały małe dawki spożywanej substancji

 

  1. Symptomy odstawienia jak wszelkiego rodzaju ból, dyskomfort kiedy nie dostarczamy organizmowi określonej substancji.

 

Uzależnienie psychiczne jest trudniejsze do zdefiniowania. Kiedy dana osoba jest uzależniona od spożywania danej substancji, trudno jest jej sobie odmówić, nie może zrezygnować z jej pozytywnych efektów i może poszukiwać substancji zastępczej żeby osiągnąć podobny stan.

 

Czy zatem marihuana może uzależniać?

 

Spójrzmy najpierw na uzależnienie fizyczne od trawki. Większość osób otwarcie przyznających się do konsumpcji marihuany i nie wydaje się być od niej uzależniona. Lubi z niej korzystać natomiast jest w stanie normalnie bez niej funkcjonować. Rzadko nawet przy intensywnym stosowaniu następuje fizyczna zależność od marihuany natomiast z całą pewnością zwiększa się tolerancja na spożywany narkotyk po okresie regularnego stosowania. Objawy odstawienia pojawiają się po zaprzestaniu.[1]

 

W kwestii uzależnienia fizycznego dyskusja pozostaje otwarta – występują sygnały świadczące o uzależnieniu fizycznym natomiast ich intensywność jest relatywnie słaba w porównaniu z innymi substancjami.

 

Uzależnienie psychiczne z pewnością może charakteryzować użytkowników marihuany.  Osoby spożywające regularnie THC charakteryzuje często kompulsywne spożywanie substancji. Zastanawiają się skąd wezmą, jak to zrobią. Wielu twierdzi, że musi zapalić, i stara się otaczać ludźmi, którzy też mają podobną rutynę.

 

Marihuana jest dużo bardziej uzależniająca dzisiaj, potencja TH w kwiatach cannabis osiąga nawet 10-15%.[2]

 

Źródła:

[1] https://www.medicalcannabis.co.il/%D7%94%D7%AA%D7%9E%D7%9B%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%A7%D7%A0%D7%91%D7%99%D7%A1/

[2] https://www.youtube.com/watch?v=KUbb8_34wu0

 

Leave a Comment